Sizin arama sonuçlarınız

İstanbul Öğrenci Emlak Ve Yurt Piyasası

Tarafından gönderildi Tuna ÖKTEM içinde Nisan 22, 2018
| 0

Üniversitelilerin ev arayışı, İstanbul’daki kiralık ev piyasasında etkin. Emlakjet.com verilerine göre kiralık daire arama oranı son 2 ayda % 33’ten % 44’e yükselirken, bu oran Şişli, Beşiktaş, Kadıköy ve Bakırköy gibi öğrencilerin tercih ettiği lokasyonlarda % 68’e kadar ulaştı

öğrenci yurtları

Geçtiğimiz Kayıt Döneminde konut ve yurt aramalarında öğrenci etkisi kendini hissettirdi. En çok üniversitenin bulunduğu İstanbul’da Temmuz ve Ağustos aylarında ağırlıklı olarak ‘Uygun fiyatlı kiralık daire ’ araması yapıldı. Yeni nesil emlak bulma sitesi ogrencikonut’un verilerine göre kiralık daire ve yurt arama oranı bu 2 ayda % 33’ten % 44’e yükselirken, bu oran Şişli, Beşiktaş, Kadıköy ve Bakırköy gibi öğrencilerin tercih ettiği lokasyonlarda % 68’e kadar ulaştı.

Şişli ve Beşiktaş kiralık ev aramasında zirvede

Konut aramalarında artış ve düşüşleri belirleyen en önemli dönemsel etkilerden biri de üniversite sınav sonuçlarının açıklanması ve kayıt dönemlerinin başlamasıyla kendini gösteriyor. ogrencikonut.com verileri de üniversite öğrencilerinin konut arayışlarının artmasıyla birlikte kiralık daire aranan bölgelerdeki farklılaşmayı ortaya koyuyor.

Buna göre, kiralık daire aramasında kiralık daire aramasında zirveye Temmuz’da Beşiktaş, Ağustos’ta Şişli oturdu. Bu alanda ilk 5 ilçe sırasıyla Şişli, Beşiktaş, Ataşehir, Bahçelievler ve Avcılar olurken, satılık dairede en çok aranan 5 ilçe Esenyurt , Tuzla, Sancaktepe, Beylikdüzü ve Başakşehir olarak sıralandı.

Lokasyon ve ulaşım imkanı, kira seviyesinde etkili

Öğrenciler İstanbul’da en çok hangi noktalara bakıyor?

Bu listede özellikle Avcılar, Esenyurt, Zeytinburnu, Eyüp, Bahçelievler, Ataşehir, Kartal ve Maltepe gibi ilçeler, “üniversitelere olan yakınlıklarından dolayı” öğrencilerin uygun fiyat kriteriyle kiralık daire baktıkları bölgeler arasında yer alıyor. Bununla birlikte öğrencilerin “şehir merkezine yakınlıkları” nedeniyle en çok tercih ettikleri ilçeler arasında Kadıköy, Bakırköy, Beşiktaş ve Şişli yer alıyor. Endeksa.com verilerine göre, bu ilçelerdeki fiyatlar da şöyle:

https://ogrencikonut.com/wp-content/uploads/2018/04/Kira-22.png

Buna Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlanları Karşılaştır