1. Arkadaşlarınıza sorun. Bir arkadaşla yaşamanın riskli olabileceği oldukça yaygın bir bilgidir . Sonuçta, oda arkadaşı olarak uyumlu olmadığınızı keşfederseniz ilişkinize ne olacak? Ancak bu, diğer tek seçeneğin tamamen yabancı biriyle yaşamak olduğu anlamına gelmez. Güvenebileceğiniz birini bulmanın iyi bir yolu, arkadaşlarınızdan veya aile üyelerinizden tavsiye istemektir.

Etrafınıza sormaya başlayın ve kaç kişinin “Ah, aslında iş arkadaşımın yaşayacak bir yere ihtiyacı olabilir” veya “Kira sözleşmesi yakında sona erecek bir yeğenim var” diyerek geri döndüğüne şaşırabilirsiniz. En iyi kısım? Birini şahsen tanımasanız bile, arkadaşlarınızın ve sevdiklerinizin tavsiyelerine tamamen yabancı birinden daha fazla güvenebileceksiniz.

2. Birden fazla görüşme yapın. Sadece bir görüşmeden sonra asla dairenizde bir oda teklif etmemelisiniz. Birkaç farklı adayla konuşun; sonra güvenilir ve uyumlu görünen birkaç kişiyle tekrar görüşün. En çok sevdiğiniz adaylarla yüz yüze tanıştığınızdan emin olun – onlarla kahve veya içki için tanışın ve bir süre sohbet edin. Bu size onları biraz daha yakından tanıma ve ortaya çıkabilecek kırmızı bayraklara karşı gözünüzü dört açma fırsatı verecektir.

3. Doğru soruları sorun. Muhtemel oda arkadaşlarıyla röportaj yaparken, elbette onların beğenilerini, hoşlanmadıklarını ve yaşam tarzlarını bilmek isteyeceksiniz. Bu sorular, birlikte iyi bir şekilde var olup olamayacağınızı anlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, güvenilirlikleri hakkında size fikir verecek, sorabileceğiniz özel sorular da vardır.

İlk önce, yaşamak için ne yaptıklarını sorun. Tutarlı bir işleri varsa, bu iyi bir güvenilirlik işaretidir. Soru etrafında konuşurlarsa, çok iş değiştirirlerse veya hiç iş yapmıyorlarsa, bu bir tehlike işareti olabilir. Öğrenciyse, bu mutlaka bir tehlike işareti değildir, ancak kira ve faturaları karşılayabilecek gelire sahip olduklarından emin olmalısınız.

Ardından, yakın geçmiş yaşam tarihlerini ve neden yaşamak için yeni bir yere ihtiyaç duyduklarını sorun. Daha önce oda arkadaşları var mıydı? Onlarla anlaştılar mı? Kiraları bittiği ve mahalleyi sevdikleri için mi yoksa başka bir oda arkadaşıyla araları bozulduğu için mi yeni bir yer arıyorlar? Sezginizi kullanarak size karşı açık ve dürüst mü davrandıklarına ya da her şeyi geride bırakıp bırakmadıklarına karar verin. 

4. Maliyetler konusunda açık olun. Potansiyel oda arkadaşlarının güvenilir olup olmadığına karar vermenin bir parçası, tam olarak neye kaydolduklarını bildiklerinden emin olmaktır. Onlara en azından her ay ne kadar ödemeyi bekleyebilecekleri ve faturaları bölmek veya yemek masrafları konusunda beklentilerinizin ne olduğu konusunda bir tahminde bulunun . 

5. Referans isteyin. Her ev sahibi veya mülk yöneticisi referans isteyeceği gibi, olası oda arkadaşlarınızdan referans isteme hakkınız da vardır. Önceki bir ev sahibi ve oda arkadaşıyla konuşmayı isteyin – çoğu zaman, yalnızca bir kişinin bu soruya verdiği tepki bile size o kişi hakkında bilmeniz gereken her şeyi söyleyebilir. Güvenilir biri anlayacak ve size bu bilgiyi vermeye tamamen istekli olacaktır.

6. Her şeyin yazılı olduğundan emin olun. Seçtiğiniz oda arkadaşınıza ne kadar güvenebileceğinizi hissederseniz hissedin, onu kira sözleşmesine veya alt kiralama sözleşmesine sokmanız önemlidir . Bu şekilde, biriniz kirayı ödeyemezse, büyük zarara yol açarsa veya diğer kişiyi mali açıdan sorumlu tutabilecek başka bir şey yaparsa, güvene güvenmek yerine, ikinizin de yasal yedeği olur. İkiniz de resmi hale getirmekten daha mutlu hissedeceksiniz.