Oda arkadaşlarıyla yaşamak için pek çok istisnai sebep var. Yani, iki odalı daire için bölme kira ve faturaları genellikle stüdyo veya tek odalı alanı için ödeme daha çok ucuzdur kendi başınıza . Ancak anlaşamadığınız bir oda arkadaşıyla yaşamak korkunç bir deneyim olabilir. 

En iyi arkadaşınız ve sırdaşınız olabilecek bir oda arkadaşı olan Rachel’ınız için Monica’yı bulmaya kararlı olsanız bile, bu gerçekçi olmayabilir. Ev arkadaşı ararken en önemli şey güvenilir birini seçmektir. İşte güvenilir bir oda arkadaşı bulmak için altı ipucu.

1. Arkadaşlarınıza sorun. Bir arkadaşla yaşamanın riskli olabileceği oldukça yaygın bir bilgidir Sonuçta, oda arkadaşı olarak uyumlu olmadığınızı keşfederseniz ilişkinize ne olacak? Ancak bu, diğer tek seçeneğin tamamen yabancı biriyle yaşamak olduğu anlamına gelmez. Güvenebileceğiniz birini bulmanın iyi bir yolu, arkadaşlarınızdan veya aile üyelerinizden tavsiye istemektir.

Etrafınıza sormaya başlayın ve kaç kişinin “Ah, aslında iş arkadaşımın yaşayacak bir yere ihtiyacı olabilir” veya “Kira sözleşmesi yakında sona erecek bir yeğenim var” diyerek geri döndüğüne şaşırabilirsiniz. En iyi kısım? Birini şahsen tanımasanız bile, arkadaşlarınızın ve sevdiklerinizin tavsiyelerine tamamen yabancı birinden daha fazla güvenebileceksiniz.

2. Birden fazla görüşme yapın. Sadece bir görüşmeden sonra asla dairenizde bir oda teklif etmemelisiniz. Birkaç farklı adayla konuşun; sonra güvenilir ve uyumlu görünen birkaç kişiyle tekrar görüşün. En çok sevdiğiniz adaylarla yüz yüze tanıştığınızdan emin olun – onlarla kahve veya içki için tanışın ve bir süre sohbet edin. Bu size onları biraz daha yakından tanıma ve ortaya çıkabilecek kırmızı bayraklara karşı gözünüzü dört açma fırsatı verecektir.

3. Doğru soruları sorun. Muhtemel oda arkadaşlarıyla röportaj yaparken, elbette onların beğenilerini, hoşlanmadıklarını ve yaşam tarzlarını bilmek isteyeceksiniz. Bu sorular, birlikte iyi bir şekilde var olup olamayacağınızı anlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, güvenilirlikleri hakkında size fikir verecek, sorabileceğiniz özel sorular da vardır.

İlk önce, yaşamak için ne yaptıklarını sorun. Tutarlı bir işleri varsa, bu iyi bir güvenilirlik işaretidir. Soru etrafında konuşurlarsa, çok iş değiştirirlerse veya hiç iş yapmıyorlarsa, bu bir tehlike işareti olabilir. Öğrenciyse, bu mutlaka bir tehlike işareti değildir, ancak kira ve faturaları karşılayabilecek gelire sahip olduklarından emin olmalısınız.